Saapuminen
Matka maailman toiselta puolelta toiselle kestää kaksi minuuttia, jos sen kulkee Förillä. Myös Hansakortteliin pääset yhtä helposti, olitpa sil pual tai tois pual maailmaa.
Kaikkien aikojen keinot päästä perille
Auto, pyörä, bussi, juna, skuutti, kävely, taksi, lentokone… ratikka? Hansaan köröttelet tai kipittelet monella suurenmoisella tavalla nyt ja tulevaisuudessa! Olipa kulkupelisi mikä tahansa, tässä muutamia käteviä vinkkejä perille pääsemiseen.
Saapuminen autolla
Jos kuljet autolla, sinulla on yli tuhat mahdollisuutta parkkeerata lämpimästi ja mukavasti joko Hansan alle tai kauppakorttelimme välittömään läheisyyteen.
Aimo Park Hansakortteli
162-paikkainen Aimo Park Hansakortteli löytyy aivan kauppakorttelimme alta – kuinka kätevää! Hallista nouset suoraan Hansaan ja kaupungin sykkeeseen. Klo 6–22 auki olevassa Aimo Park Hansakorttelissa on myös mahdollisuus ladata sähköautoja. Sähköautolataus on maksullinen ja toimii Taskuparkki sovelluksella.
Aimo Park Louhi
P-Louhi on vartioitu pysäköintihalli. Avarassa hallissa on 600 lämmintä ja valoisaa pysäköintipaikkaa kahdessa eri kerroksessa. Henkilöhissit hallista nousevat vaivattomasti suoraan Turun ydinkeskustaan Kauppatorille, Yliopistonkadulle (kävelykatu) ja Aleksandran kauppakujalle.
Turun toriparkki
Turun uusin 620-paikkainen parkkihalli Kauppatorin alla tarjoaa väljät parkkitilat kaupunkilaisille. Toriparkista löydät mm. 20 sähköauton latauspaikkaa.
Saapuminen bussilla
Kaikki tiet vievät Roomaan ja bussit Hansaan! Hansakortteliin matkustaa toden totta suurenmoisen helposti, sillä jokainen Turun joukkoliikenne Fölin linja-auto pysähtyy joko Hansan eteen tai aivan kauppakorttelin läheisyyteen. Katso ajankohtaiset aikataulut ja pysäkkitiedot Fölin sivuilta.
Saapuminen pyörällä tai skuutilla
Turku on tunnettu pyöräilykaupunki. Kun siis suuntaat Hansaan polkupyörällä, pääset turvallisesti perille kaupungin monia pyöräteitä rullaten. Pyörät saa parkkiin Kauppatorille, Yliopistonkadulle (kävelykatu) tai Kristiinankadulle.
Skuutilla, eli sähköpotkulaudalla, paikalle suhaa yhtä helposti. Huomioithan, että vuokrattavien skuuttien pysäköintiin on osoitettu omat alueet. Katso ajankohtaiset tiedot pysäköinnistä ja rajoituksista Turun kaupungin sivuilta.
Saapuminen juna- tai linja-autoasemilta
Menolippu Turkuun? Sehän on suurenmoista! Tulitpa sitten junalla tai linja-autolla, pääset kaikilta asemilta näppärästi Hansaan.
Turun päärautatieasema sijaitsee vain kilometrin päässä Hansasta. Helsingin ja Salon suunnalta tulevia junailijoita palvelevan Kupittaan aseman edustalta taas kulkee useampi Fölin bussiyhteys suoraan kauppakorttelimme eteen. Asemalta on Hansakortteliin 2,4 km matka.
Turun linja-autoasema on 1,2 km päässä Hansakorttelista. Matka taittuu 20 minuutissa kävellen tai hyppäämällä yhteen monista busseista, jotka kulkevat aseman edestä suoraan Hansaan.
Jos saavut pidempien taipaleiden takaa, Fölin linja 1 kulkee päivittäin väliä Turun satama–Hansakortteli–Turun lentokenttä.